WSKAZÓWKA: Wypełnij pole BOK A i wciśnij przycisk OBLICZ. Pozostałe pola zostaną uzupełnione automatycznie.

Kalkulator sześcianu

Bok a:


Pole:


Obwód:


Objętość:


Sześcian jest jednym z podstawowych kształtów geometrycznych, który posiada wiele fascynujących cech i właściwości. Jego symetria i regularność czynią go niezwykle interesującym w matematyce, fizyce, architekturze i wielu innych dziedzinach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej sześcianowi, jego charakterystyce, najważniejszym cechom i wzorom.

Charakterystyka sześcianu

Sześcian to figura przestrzenna o sześciu równych kwadratowych ścianach. Oto najważniejsze informacje na temat sześcianu:

Boki: Sześcian ma 12 równych krawędzi, z których każda jest jednocześnie krawędzią dwóch sąsiadujących ścian. Długość boku sześcianu jest taka sama dla wszystkich krawędzi.

Ściany: Sześcian ma 6 kwadratowych ścian, z których każda jest równoległa i prostopadła do sąsiednich ścian. Każda ściana jest identyczna pod względem kształtu i rozmiaru.

Kąty: Wewnętrzne kąty sześcianu mają miarę 90 stopni, ponieważ są to kąty prostokątne. Każda ściana ma cztery kąty prostokątne, a sześcian jako całość ma 8 kątów prostych.

Własności sześcianu

Sześcian posiada kilka ważnych własności, które warto znać:

Objętość: Objętość sześcianu można obliczyć, podnosząc długość boku do sześcianu. Innymi słowy, V = a^3, gdzie „a” oznacza długość boku sześcianu.

Powierzchnia: Powierzchnia sześcianu to suma pól wszystkich jego ścian. Aby obliczyć powierzchnię, należy pomnożyć długość boku przez liczbę jego ścian, czyli S = 6a^2.

Przekątne: Sześcian ma cztery przekątne, które łączą przeciwległe wierzchołki. Długość przekątnej sześcianu można obliczyć, mnożąc długość boku przez pierwiastek z trzech, czyli d = a√3.

Kalkulator sześcianu – jak to działa?

Sześcian wydaje się być bardzo prostą figurą. Sześć boków w kształcie kwadratu to niezbyt skomplikowana konstrukcja. Jednak czasem nie wiadomo jak obliczyć pole, obwód i objętość sześcianu. Wystarczy wtedy skorzystać z naszego kalkulatora. Jego użytkowanie nie jest skomplikowane. Wszystkie boki sześcianu mają taką samą długość. Wystarczy ją po prostu wpisać do formularza i wcisnąć przycisku obliczania. Pole, objętość i obwód sześcianu zostaną uzupełnione w ciągu ułamka sekundy.

Podsumowanie

Sześcian to geometryczna figura przestrzenna, która ma wiele ciekawych cech i właściwości. Jego równość boków, kwadratowe ściany, kąty prostokątne i proste wzory sprawiają, że obliczenie pola, obwodu i objętości sześcianu jest stosunkowo łatwe. Warto jednak sprawdzić wyniki swoich obliczeń z naszym kalkulatorem.

Sześcian – wzór na pole sześcianu, obwód sześcianu i objętość sześcianu

NazwaPole sześcianuObwód sześcianuObjętość sześcianuRysunek
Sześcian\(S = 6a^2\)\(L = 12a\)\(V = a^3\)"pole

 

 

Oceń kalkulator teraz!

Ocena: 3.20/5. Na podstawie 5 głosów
Proszę czekać....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *