WSKAZÓWKA: Wypełnij pola a, b oraz wysokość i wciśnij przycisk OBLICZ. Brakujące pole zostanie uzupełnione automatycznie.

Kalkulator trójkąta równoramiennego

a

b

Wysokość:

Obwód:

Pole:


Kalkulator trójkąta równoramiennego

Wyróżniamy różne rodzaje trójkątów. Jednym z nich jest trójkąt równoramienny. Obliczanie pola, wysokości oraz obwodu trójkąta równoramiennego jest łatwe. Z pomocą przychodzi nasz kalkulator trójkąta równoramiennego. Wystarczy wpisać do kalkulatora wartości odnoszące się do boków trójkąta równoramiennego i wcisnąć przyciski obliczania. Wartość obwodu, pola i wysokości trójkąta równoramiennego zostanie wyświetlona w odpowiednich polach.

Trójkąt równoramienny – najważniejsze cechy

Trójkąt równoramienny to rodzaj trójkąta, w którym dwie z trzech bocznych krawędzi są równej długości. Jest to jedna z podstawowych figur geometrycznych, która posiada wiele interesujących właściwości i zastosowań.

Elementy trójkąta równoramiennego

  1. Boki: Trójkąt równoramienny ma trzy boki, z których dwa są równej długości, a trzeci może być różny.
  2. Kąty: Zazwyczaj w trójkącie równoramiennym dwa kąty przy podstawie są równe, natomiast kąt przeciwny do podstawy jest zazwyczaj mniejszy.
  3. Wysokość: Wysokość trójkąta równoramiennego to prostopadła odległość od wierzchołka trójkąta do przeciwległej podstawy.

Wzory i właściwości

  1. Kąty: W trójkącie równoramiennym kąty przy podstawie są równe, co oznacza, że są one połową kąta pełnego, czyli 180 stopni. Kąt przeciwny do podstawy jest zazwyczaj mniejszy od tych przy podstawie.
  2. Wzór na pole: Pole trójkąta równoramiennego można obliczyć na kilka sposobów, np. używając wzoru na pole trójkąta równobocznego, jeśli znamy długość boku i wysokość.
  3. Wysokość: Wysokość trójkąta równoramiennego przeprowadzona z wierzchołka do środka przeciwległej podstawy dzieli trójkąt na dwa trójkąty prostokątne o równych wysokościach.

Zastosowania trójkąta równoramiennego

  1. Architektura: Trójkąty równoramienne są często stosowane w architekturze do projektowania dachów, namiotów i innych konstrukcji, ze względu na ich stabilność i estetykę.
  2. Matematyka i geometria: Trójkąty równoramienne są ważnym obiektem w nauce, ponieważ posiadają ciekawe właściwości geometryczne, które można badać i analizować.
  3. Technologia: W technologii trójkąty równoramienne są wykorzystywane do projektowania różnych konstrukcji, układów elektronicznych i mechanicznych.
  4. Edukacja: Trójkąty równoramienne są powszechnie stosowane w edukacji matematycznej jako przykład jednego z podstawowych rodzajów trójkątów, co pomaga uczniom zrozumieć podstawowe pojęcia geometrii.

Trójkąt równoramienny to ważna figura geometryczna, która ma wiele zastosowań i interesujących właściwości. Jest to podstawowy element w matematyce i innych dziedzinach nauki oraz technologii, który warto zrozumieć i badać.

Trójkąt równoramienny – wzór na pole i obwód trójkąta równoramiennego

NazwaPole trójkąta równoramiennegoObwód trójkąta równoramiennegoRysunek
Trójkąt równoramienny\(S = \frac{1}{2}ah\)\(L = a + 2b\)pole obwód trójkąta równoramiennego

Ten kalkulator należy do kategorii geometria. Możesz wrócić do strony kategorii lub też skorzystać z wyszukiwarki kalkulatorów, która znajduje się na stronie głównej.

Oceń kalkulator teraz!

Ocena: 2.25/5. Na podstawie 4 głosów
Proszę czekać....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *