WSKAZÓWKA: Wypełnij pola PIERWSZY UŁAMEK i DRUGI UŁAMEK. Wciśnij przycisk OBLICZ. Wynik porównania zostanie przestawiony automatycznie.

Kalkulator porównywania ułamków

Pierwszy ułamek:

Drugi ułamek:

Wynik porównania:



Porównywanie ułamków zwykłych

Każdy ułamek zwykły składa się z licznika oraz mianownika. Często bywa tak, że musimy porównać dwa ułamki zwykłe. Porównanie takie polega na sprawdzeniu, który ułamek jest większy. Jak się do tego zabrać? Wiele zależy od tego, czy porównywane ułamki mają ten sam czy różny licznik i mianownik. Sprawdźmy to na trzech przykładach.

PRZYKŁAD 1 – ułamki o takim samym mianowniku

Mamy ułamki \(\frac{3}{8}\) oraz \(\frac{5}{8}\). Który z nich jest większy?
Tutaj sprawa jest prosta, ponieważ wystarczy przyjrzeć się tylko licznikom ułamka. W pierwszym ułamku widzimy liczbę 3 w liczniku. Z kolei w drugim ułamku mamy w liczniku liczbę 5.
3 < 5
I dlatego wiemy, że ułamek \(\frac{3}{8}\) jest mniejszy od ułamka \(\frac{5}{8}\).

PRZYKŁAD 2 – ułamki o takim samym liczniku

Mamy ułamki \(\frac{3}{8}\) oraz \(\frac{3}{5}\). Który z nich jest większy?
Tutaj musimy przyjrzeć się liczbom widniejącym w mianowniku. Zasada jest jednak odwrotna. Jeżeli liczba w mianowniku jest mniejsza od drugiej to dany ułamek będzie większy.
I dlatego ułamek \(\frac{3}{5}\) jest większy od ułamka \(\frac{3}{8}\).
PRZYKŁAD 3 – ułamki o różnym liczniku i mianowniku
Mamy ułamki \(\frac{2}{5}\) oraz \(\frac{3}{7}\). Który z nich jest większy?
Etap pierwszy to znalezienie wspólnego mianownika. W powyższym przypadku takim mianownikiem będzie 35. W ułamku \(\frac{2}{5}\) licznik i mianownik musimy pomnożyć razy 7. Z kolei w ułamku \(\frac{3}{7}\) licznik i mianownik musimy pomnożyć razy 5. I tak otrzymamy
\(\frac{2}{5} = \frac{14}{35}\)
\(\frac{3}{7} = \frac{15}{35}\)
A teraz przechodzimy do zasady z przykładu pierwszego i patrzymy na liczniki. Liczba 15 jest większa niż 14. A więc wiemy, że ułamek \(\frac{3}{7}\) jest większy od ułamka \(\frac{2}{5}\).

Kalkulator porównywania ułamków zwykłych

Powyższy kalkulator porównywania ułamków porównuje wpisane dwa ułamki zwykłe. We wpisywanych ułamkach zwykłych kreskę ułamkową należy zastępować znakiem „/”, np. 1/2, 3/5, 4/7, 2/5. Liczby składające się całości oraz części ułamkowej np. 1 1/2 należy przekształcić do postaci ułamka zwykłego czyli np. 3/2. Po wciśnięciu przycisku „Oblicz” otrzymamy odpowiednie podsumowanie wpisanych przez nas danych.

Oceń kalkulator teraz!

Ocena: 2.45/5. Na podstawie 11 głosów
Proszę czekać....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *