WSKAZÓWKA: Wypełnij pola LICZBA A oraz LICZBA B i wciśnij przycisk OBLICZ Wartość znajdująca się w polu LICZBA B powinna być większa, niż wartość z pola LICZBA A

Kalkulator procentowy

Liczba A


Liczba B


Wynik (%):
Czym jest procent?

Często bywa tak, że trzeba obliczyć stosunek procentowy dwóch podanych liczb. Obliczanie stosunku procentowego dwóch liczb to bardzo proste działanie. Do pełnego zrozumienia całej procedury takiego działania przydać się może jednak wytłumaczenie definicji procentu. Procent jest również stosunkiem dwóch liczb. Znany jest pod postacią licznika i mianownika. Dwie liczby, dla których obliczamy stosunek procentowy należy sprowadzić do zależności, w której jedna z nich będzie przedstawiana jako 100. Być może na razie jest to trochę niezrozumiałe, jednak w dalszej części powinno wszystko się wyjaśnić dzięki wzorom i przykładom.

Obliczanie stosunku procentowego dwóch liczb. Jak działa?

Obliczanie stosunku procentowego dwóch liczb jest kluczowym działaniem matematycznym, które pozwala nam określić, jaki procent jednej liczby stanowi druga liczba. Jest to powszechnie używane w wielu dziedzinach, takich jak finanse, statystyka, handel i nauka. Znajomość zależności występujących pomiędzy dwiema liczbami z pewnością przyda się w codziennym życiu.

Kalkulator procentowy- jak działa?

Często musimy obliczyć jakiś procent. Nie jest łatwo to zrobić w przypadku, gdy nie dysponujemy kalkulatorem. Często nawet kalkulator nie dostarczy nam pomocy, gdyż nie posiada funkcjonalności obliczania procentów. Co wtedy robić? Gdy nie wiemy, jakim procentem liczby a jest liczba b, to wystarczy skorzystać z powyższego skryptu. Ten kalkulator procentowy z łatwością obliczy jakim procentem liczby a jest liczba b. Jest to przydatne, gdy na przykład chcemy obliczyć jakim procentem z całości jest dana wartość. Wartością odnoszącą się do całości będzie w takim przypadku w tym równaniu liczba B. Obliczenia wykonywane są według poniższego wzoru.

\(WYNIK = \frac{A}{B} * 100\)

Obliczanie procentu – przykład

Klasa liczy 30 uczniów. 12 z nich to chłopcy. Ile % klasy stanowią chłopcy?

Podstawiamy:

a = 12

b = 30

\(WYNIK = \frac{12}{30} * 100 = 40\%\)

ODPOWIEDŹ

Chłopcy stanowią 40% klasy.

Ten kalkulator należy do kategorii kalkulatory procentowe. Możesz wrócić do strony kategorii. Możesz również skorzystać z przejścia do strony głównej portalu.

Oceń kalkulator teraz!

Ocena: 5.00/5. Na podstawie 5 głosów
Proszę czekać....

Jeden komentarz

  1. Kalkulator jest super! Jedyne, co można by udoskonalić, to rozdzielić przyciski oblicz i kasuj. Było by bardziej przejrzyście. Ale to taki pikuś.

    Oceń kalkulator teraz!

    Ocena: 5.00/5. Na podstawie 2 głosów
    Proszę czekać....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *