WSKAZÓWKA: W górnym polu wpisz liczby, z których chcesz obliczyć średnią geometryczną. UWAGA! Oddzielaj je znakiem ; (średnik). Następnie wciśnij OBLICZ

Kalkulator średniej geometrycznej

Wpisz liczby

Średnia


Obliczanie średniej geometrycznej – jak działa?

Przedstawiony na tej stronie kalkulator służy do obliczania średniej geometrycznej. Nie wiesz, w jaki sposób obliczyć średnią geometryczną? Jest to pierwiastek, który należy wyciągnąć z iloczynu wszystkich liczb pochodzących ze zbioru, z którego chcemy obliczyć średnią. Stopień tego pierwiastka musi równać się ilości liczb, z których wyciągamy średnią. Na przykład, chcąc wyciągnąć średnią geometryczną z czterech liczb należy najpierw obliczyć ich iloczyn i następnie wyciągnąć z niego pierwiastek trzeciego stopnia. Wygląda skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. Wystarczy do powyższego formularza wpisać liczby, z których chcemy obliczyć średnią geometryczną. Należy pamiętać o oddzieleniu ich znakiem średnika. Po wciśnięciu przycisku OBLICZ otrzymamy stosowny wynik.

Obliczanie średniej geometrycznej – przykład

Mamy następujące liczby: 1, 2, 4, 8, 16. Ile wynosi średnia geometryczna z tych liczb?

Krok pierwszy. Wykonujemy mnożenie.

1 * 2 * 4 * 8 * 16 = 1024

Mamy pięć liczb. Wiemy więc, że będziemy musieli wyciągnąć z wyniku pierwiastek piątego stopnia.

ROZWIĄZANIE

 

\(\sqrt[5]{1024} = 8\)

 

Średnia geometryczna liczb 1, 2, 4, 8, 16 wynosi 8.

Ten kalkulator należy do kategorii matematyka. Możesz wrócić do strony kategorii lub też skorzystać z wyszukiwarki kalkulatorów, która znajduje się na stronie głównej.

Oceń kalkulator teraz!

Jeszcze nie głosowano.
Proszę czekać....
Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *