WSKAZÓWKA: Pola bok A oraz bok B określają przyprostokątne trójkąta. Pole bok C określa przeciwprostokątną trójkąta. Wypełnij DWA WYBRANE POLA i wciśnij przycisk OBLICZ. Pozostałe pola zostaną uzupełnione automatycznie.

Kalkulator twierdzenia Pitagorasa

bok a

bok b

bok c
Czym jest twierdzenie Pitagorasa?

Twierdzenie Pitagorasa to jeden z najbardziej fundamentalnych i powszechnie znanych teorematów w matematyce, które odgrywa istotną rolę w geometrii płaskiej, fizyce, inżynierii i wielu innych dziedzinach nauki i technologii.

Jak brzmi twierdzenie Pitagorasa?

Sformułowanie twierdzenia Pitagorasa jest proste i klarowne: W trójkącie prostokątnym kwadrat długości przeciwprostokątnej jest równy sumie kwadratów długości przyprostokątnych. Matematycznie wyrażając:

Jeśli a, b, i c oznaczają długości boków trójkąta prostokątnego, gdzie c to długość przeciwprostokątnej, to twierdzenie Pitagorasa można zapisać jako:

a2+b2=c2

W skrócie: Kwadrat długości przyprostokątnej a plus kwadrat długości przyprostokątnej b równa się kwadratowi długości przeciwprostokątnej c.

Kim był Pitagoras?

Twierdzenie to nosi nazwę po greckim matematyku Pitagorasie, który żył około 570–495 p.n.e. i był założycielem szkoły filozoficzno-matematycznej w Krotonie, na południu Italii. Choć nie jest pewne, czy sam Pitagoras sformułował to twierdzenie, to jednak jego szkoła odegrała kluczową rolę w rozwoju matematyki starożytnej Grecji.

Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa

Zastosowania twierdzenia Pitagorasa są liczne i różnorodne. Kilka przykładów obejmuje:

  1. Geometria: Twierdzenie Pitagorasa jest fundamentem geometrii płaskiej i przestrzennej, pomagając w obliczaniu długości boków trójkątów prostokątnych oraz w rozwiązywaniu problemów z nimi związanych.
  2. Inżynieria: W inżynierii, twierdzenie Pitagorasa jest wykorzystywane do projektowania konstrukcji, obliczania odległości, kątów, oraz do analizy różnych zjawisk fizycznych.
  3. Fizyka: W fizyce, twierdzenie Pitagorasa jest używane do analizy wektorów, obliczania dystansów i prędkości, oraz do zrozumienia złożonych układów geometrycznych.
  4. Nawigacja: W nawigacji, twierdzenie Pitagorasa pomaga w obliczaniu odległości między punktami na mapie, oraz w wyznaczaniu tras.

Twierdzenie Pitagorasa jest jednym z kluczowych elementów matematyki i nauki, które odgrywa istotną rolę w codziennym życiu i w badaniach naukowych. Jego prostota i wszechstronność sprawiają, że jest ono jednym z najważniejszych i najbardziej użytecznych teorematów w matematyce.

Kalkulator twierdzenia Pitagorasa

Przedstawiamy na tej stronie kolejny kalkulator. Tym razem należy on do kategorii matematyka. Kalkulator został opracowany na podstawie Twierdzenia Pitagorasa.

Twierdzenie Pitagorasa – przykład

W trójkącie prostokątnym wymiary przyprostokątnych wynoszą odpowiednio:

a=8

b=6

Ile wynosi długość przeciwprostokątnej c?

ROZWIĄZANIE

Podstawiamy nasze dane do wzoru a2+b2=c2

82 + 62 = c2

c2=100

c=10

 

Twierdzenie Pitagorasa – wzór

Nazwa Wzór Rysunek
Twierdzenie Pitagorasa \(a^2 + b^2 = c^2\) Twierdzenie Pitagorasa

Ten kalkulator należy do kategorii matematyka. Możesz wrócić do strony kategorii lub też skorzystać z wyszukiwarki kalkulatorów, która znajduje się na stronie głównej.

Oceń kalkulator teraz!

Ocena: 3.80/5. Na podstawie 10 głosów
Proszę czekać....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *