Kalkulator średniego spalania

WSKAZÓWKA: Wypełnij pola PODAJ DYSTANS oraz PODAJ ILOŚĆ ZUŻYTEGO PALIWAi wciśnij przycisk OBLICZ. Pozostałe pola zostaną uzupełnione automatycznie.

Kalkulator średniego spalania

Podaj dystans (km):


Podaj ilość zużytego paliwa (litry):


Wynik (l/100km):

Oceń kalkulator średniego spalania:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

KALKULATOR ŚREDNIEGO SPALANIA – APLIKACJA NA TELEFONY Z ANDROIDEM JUŻ DOSTĘPNA OTWÓRZ W GOOGLE PLAY

Obliczanie średniego spalania – jak działa?

Interesować będą nas dwie liczby. Pierwszą z nich jest wyrażona w litrach ilość paliwa, którą zużyliśmy na danym dystansie. Druga liczba będzie określać przejechany dystans. Aby jak najdokładniej obliczyć ilość zużytego paliwa potrzebne będzie dwukrotne zatankowanie do pełna. Podczas pierwszego tankowania musimy zapisać liczbę kilometrów widniejącą na naszym prędkościomierzu. Następnym krokiem jest przejechanie dostatecznie dużej liczby kilometrów. Tankujemy powtórnie zbiornik do pełna i sprawdzamy, ile ubyło paliwa od ostatniej naszej wizyty na stacji. Spisujemy również stan licznika. Po odjęciu nowszego stanu licznika od poprzedniego i sprawdzeniu liczby zatankowanych litrów za drugim razem będziemy mieli wszystkie niezbędne dane. Co dalej? Spójrzmy na przykład.

Obliczanie średniego spalania – przykład

Zenon od od ostatniej wizyty na stacji zużył 9,5 l paliwa i przejechał 123 km. Jakie było średnie spalanie samochodu Zenona w przeliczeniu na 100 km?

Sporządzamy równanie

9,5 l= 123 km

x = 100 km

A następnie obliczamy je w poniższy sposób.

x = (9,5 * 100)/123

a więc

x = 950/123

x = 7,72 litra

Wynik

Samochód Zenona spalił średnio 7,72 litra na 100 km.

Spalanie samochodu potrafi często nieprzyjemnie zaskoczyć. Jeżeli zadajesz sobie pytanie „ile pali mój samochód” i nie wiesz jak obliczyć spalanie samochodu, to udostępniamy Tobie znakomite narzędzie, które ułatwi obliczenie średniego spalania. Wystarczy wpisać do powyższych pól ilość zużytego paliwa a także liczbę kilometrów przejechanych na danej ilości paliwa. Jeżeli chcesz, aby Twoje wyliczenia były precyzyjne postaraj się wpisać do formularza jak najbardziej dokładne dane. Stosujemy następujący wzór.

Obliczanie średniego spalania – wzór

ŚREDNIE SPALANIE = ZUŻYTE PALIWO / (DYSTANS / 100)

Ten kalkulator należy do kategorii motoryzacja. Możesz wrócić do strony kategorii lub też skorzystać z wyszukiwarki kalkulatorów, która znajduje się na stronie głównej.

Podziel się!