WSKAZÓWKA: Wypełnij pola LICZNIK oraz MIANOWNIK i wciśnij przycisk OBLICZ. W rubryce WYNIK otrzymasz ułamek przekształcony do postaci dziesiętnej.

Kalkulator zamiany ułamków

Licznik


Mianownik


Wynik:

Kalkulator zamiany ułamków

Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne nie jest zadaniem łatwym. Pół biedy, jeżeli nasz ułamek zwykły posiada mianownik kończący się na cyfrę 0. Jednak problemy mogą zacząć się, gdy trzeba zmienić ułamek, który nie wystarczy podzielić przez dziesięć lub sto. Wówczas wystarczy jednak skorzystać z zalet, które posiada nasz przelicznik ułamków. Trzy czynności dzielą Cię od przekształcenia ułamka zwykłego na dziesiętny. Trzeba wpisać licznik, mianownik i nacisnąć przycisk. Nic prostszego! Liczymy według poniższego wzoru.

Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne – wzór

WYNIK = LICZNIK / MIANOWNIK

Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne – przykłady

  • \(\frac{3}{5} = 0,6\)
  • \(\frac{1}{10} = 0,1\)
  • \(\frac{1}{9} = 0,1111\)
  • \(\frac{2}{7} = 0,2857\)
  • \(\frac{3}{8} = 0,375\)

Zasada, która rządzi przekształcaniem ułamka zwykłego na postać dziesiętną jest bardzo prosta. Nie ma jednak się co oszukiwać. Tylko część takich działań jesteśmy w stanie wykonać w pamięci. Ciężko jest w taki sposób na przykład podzielić cyfrę 2 przez cyfrę 7. Dlatego nasz kalkulator zamiany ułamków jest skryptem, który może okazać się nieoceniony w wielu sytuacjach.

 

Ten kalkulator należy do kategorii matematyka. Możesz wrócić do strony kategorii lub też skorzystać z wyszukiwarki kalkulatorów, która znajduje się na stronie głównej.

Oceń kalkulator teraz!

Ocena: 3.55/5. Na podstawie 29 głosów
Proszę czekać....
Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *