WSKAZÓWKA: Wypełnij pola BOK A, BOK B oraz BOK C i wciśnij przycisk OBLICZ

Kalkulator prostopadłościanu

Bok a:

Bok b:

Bok c:

Pole:

Obwód:

Objętość:

Pole podstawy:

Pole powierzchni bocznej:


Prostopadłościan to jedna z podstawowych brył geometrycznych trójwymiarowych. Jest to figura geometryczna, której wszystkie ściany są prostokątami, a kąty między przeciwległymi bokami są proste, czyli mają miarę 90 stopni. Prostopadłościan charakteryzuje się tym, że ma dwie pary równoległych ścian prostokątnych.

Właściwości prostopadłościanu

Właściwości prostopadłościanu można opisać, korzystając z jego trzech parametrów – długości, szerokości i wysokości. Oznaczając je odpowiednio jako a, b i c, można określić objętość prostopadłościanu za pomocą wzoru: V = a * b * c. Jednostki długości należy mierzyć w tych samych jednostkach, aby objętość była wyrażona w jednostkach sześciennych.

Pole powierzchni prostopadłościanu można obliczyć za pomocą wzoru: P = 2ab + 2ac + 2bc. Składa się ono z sumy dwóch prostokątów, które są podstawami prostopadłościanu, oraz czterech prostokątów bocznych, które reprezentują jego boki.

W praktyce prostopadłościany są powszechnie spotykane, na przykład w postaci budynków, opakowań czy mebli. Dzięki swoim regularnym kształtom i łatwemu opisowi matematycznemu są obiektami często analizowanymi i wykorzystywanymi w zadaniach z zakresu geometrii i rachunku różniczkowego.

Ważną koncepcją związaną z prostopadłościanem jest jego przekątna, która łączy przeciwległe wierzchołki prostopadłościanu. Długość przekątnej można obliczyć stosując twierdzenie Pitagorasa w trójkącie prostokątnym, którego bokami są krawędzie prostopadłościanu.

Kalkulator prostopadłościanu – jak działa?

Na tej stronie możesz obliczyć pole, obwód oraz objętość prostopadłościanu. Prostopadłościan, czyli figura geometryczna mająca w podstawie kwadrat nie wydaje się być skomplikowana. Jednak czasem mając zadanie z matematyki można się trochę w nim pogubić. Jeżeli musisz obliczyć pole, obwód i objętość prostopadłościanu to po prostu skorzystaj z powyższego formularza. Bok a w powyższym formularzu to bok podstawy (ten krótszy), natomiast bok b to ten dłuższy. Wystarczy podać te dwie wartości a pozostałe uzupełnią się po wciśnięciu przycisku „Oblicz”. Liczymy według następujących wzorów.

Prostopadłościan – wzór na pole, obwód i objętość prostopadłościanu

NazwaPole prostopadłościanuObwód prostopadłościanuObjętość prostopadłościanuRysunek
Prostopadłościan\(S = 2ab + 2ac + 2bc\)\(L = 4a + 4b + 4c\)\(V = abc\)pole prostopadłościanu, obwód prostopadłościanu

Ten kalkulator należy do kategorii Geometria. Możesz powrócić na stronę kategorii lub też na stronę główną portalu, gdzie znajdziesz spis wszystkich kalkulatorów.

Oceń kalkulator teraz!

Ocena: 3.00/5. Na podstawie 2 głosów
Proszę czekać....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *