Liczby pierwsze i złożone
Jednym z podziałów liczb, który możemy zastosować jest podział na liczby pierwsze i złożone. Sprawdzenie, czy dana liczba jest pierwsza czy też złożona jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku sprawdzenia jej parzystości. Jaka jest różnica pomiędzy liczbą pierwszą i złożoną?
- Liczba pierwsza – to taka liczba liczba naturalna, która jest większa od 1 oraz podzielna wyłącznie przez 1 i samą siebie. Przykłady liczb pierwszych to 3, 5, 7, 11, 13.
- Liczba złożona – to taka liczba naturalna, która jest większa od 1 oraz nie jest liczbą pierwszą. Oprócz podzielności przez 1 i samą siebie możemy liczbę złożoną podzielić również przez inne dzielniki. Przykłady liczb złożonych to 4, 6, 8, 9, 10.
Kalkulator liczb pierwszych
W sprawdzeniu, czy dana liczba jest pierwsza może pomóc kalkulator liczb pierwszych, który jest dostępny na tej podstronie serwisu Ekalkulator.eu. Wystarczy wpisać badaną liczbę do odpowiedniej komórki i wcisnąć przycisk. Szybko otrzymamy odpowiedź. Uwaga, kalkulator odpowiada na pytanie: „czy podana liczba jest liczbą pierwszą”. Wpisując liczby 0 lub 1 do formularza otrzymamy odpowiedź „nie”. Liczby 0 i 1 nie są jednak ani pierwsze, ani też złożone.
Podziel się!