Bok a (podstawa)


Bok b


Wysokość


Obwód


PoleRównoległobok jest jednym z podstawowych kształtów geometrycznych, który posiada wiele interesujących cech i właściwości. Jego symetria i równoległe boki sprawiają, że jest często wykorzystywany w matematyce, architekturze, wzornictwie i innych dziedzinach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej równoległobokowi, jego charakterystyce, najważniejszym cechom i wzorom.

Charakterystyka równoległoboku

Równoległobok to czworokąt, który ma kilka istotnych cech. Oto najważniejsze informacje na temat równoległoboku:

Boki równoległoboku

Równoległobok ma cztery boki, z których przeciwległe boki są równoległe i mają taką samą długość. Oznacza to, że jeden bok równoległoboku jest równoległy do przeciwnego boku, a drugi bok jest równoległy do pozostałego przeciwnego boku.

Kąty równoległoboku

Równoległobok ma cztery kąty, z których przeciwnościenne kąty są sobie równoważne. Oznacza to, że mierzą tyle samo stopni. Jednak nie wszystkie kąty równoległoboku są proste.

Przekątne równoległoboku

Równoległobok ma dwie przekątne, które dzielą go na cztery trójkąty. Przekątne nie są równej długości, ale przecinają się w połowie swojej długości. Przekątne dzielą również kąty równoległoboku na dwa równoległe kąty.

Własności równoległoboku

Równoległobok ma kilka ważnych własności, które warto poznać:

Pole: Pole równoległoboku można obliczyć, mnożąc długość jednego z boków przez wysokość opuszczoną na ten bok. Innym wzorem jest P = a * b * sin(α), gdzie a i b to długości boków, a α to miara jednego z kątów.

Obwód: Obwód równoległoboku można obliczyć, dodając długości wszystkich jego czterech boków, czyli O = a + b + c + d.

Przekątne: Długość przekątnych równoległoboku jest powiązana z długościami boków. Przekątne można obliczyć za pomocą wzorów: d1 = sqrt(a^2 + b^2 + 2ab * cos(α)) oraz d2 = sqrt(c^2 + d^2 + 2cd * cos(α)), gdzie α to miara jednego z kątów.

Kalkulator równoległoboku

Równoległobok to płaska figura, w przypadku której obliczenie pola, obwodu i innych danych może być nieco skomplikowane. Z pomocą przychodzi jednak nasz kalkulator równoległoboku. Wystarczy wpisać do kalkulatora wymagane dane. Po wciśnięciu przycisku „oblicz” wyniki zostaną pokazane automatycznie.

Podsumowanie Równoległobok to figura o równoległych przeciwnych bokach. Jego symetria i równość boków nadają mu estetyczny wygląd, który jest szeroko wykorzystywany w różnych dziedzinach. Właściwości równoległoboku, takie jak długości boków, kąty, przekątne, pole i obwód, umożliwiają nam wykonanie różnych obliczeń i analiz. Dzięki tym cechom równoległobok jest ważnym elementem w geometrii, architekturze, wzornictwie i innych dziedzinach, gdzie równoległe linie i symetria są istotne

Rownoległobok – wzór na pole równoległoboku i obwód równoległoboku

NazwaPole równoległobokuObwód równoległobokuRysunek
Równoległobok\(S = a * h\)\(L = 2a + 2b\)pole równoległoboku, obwód równoległoboku

 

Ten kalkulator należy do kategorii Geometria. Możesz powrócić na stronę kategorii lub też na stronę główną portalu, gdzie znajdziesz spis wszystkich kalkulatorów.

Oceń kalkulator równoległoboku:

[ratings]

Oceń kalkulator teraz!

Ocena: 2.00/5. Na podstawie 2 głosów
Proszę czekać....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *